دسته‌بندی موضوعی
۱۵ نکته برای بهبود طراحی‌های شما

۱۵ نکته برای بهبود طراحی‌های شما

این نکات را برای بهبود طراحی و اسکیس زدن با مداد امتحان کنید

۱. طراحی را به‌درستی شروع کنید

«یک طراحی خوب با یک ساز و کار خوب شروع می‌شود.»؛ طراحی سه‌بُعدی و پرسپکتیو. اول، روی یک تختهٔ طراحی که بزرگ‌تر از کاغذی است که با آن کار می‌کنید، طراحی کنید. حالا، مطمئن شوید که قبل از شروع طراحی، خط دید شما عمود بر تخته طراحی است. اگر تختهٔ طراحی در هر زاویه‌ای غیر از عمود بر خط دید ما باشد، طراحی مخدوش می‌شود، زیرا یک بخش از کاغذ به چشم نزدیک‌تر از قسمت دیگر خواهد بود. برای به‌دست آوردن زاویهٔ صحیح، سعی کنید تختهٔ طراحی را روی زانوهای خود بگذارید و لبهٔ آن را روی لبهٔ میز قرار دهید.

۲. موضوعات را به اشکال تقسیم کنید

هر شیء اعم از بزرگ یا کوچک را می‌توان به اشکال اساسی تقسیم کرد.

بسیاری از کتاب‌های طراحی به شما نشان می‌دهند که چگونه می‌توان اشیاء پیچیده را از اشکال اولیه تشکیل داد، و این دلیل دارد. اشکال واقعاً می‌توانند به ما کمک کنند تا موضوعات را به بخش‌های ساده‌تر تقسیم کنیم و ترسیم کردن آن‌ها برای ما سخت جلوه نکند. بنابراین اگر به دنبال بهبود طراحی خود هستید، تصاویر را از نزدیک ببینید تا اشکال تشکیل‌دهندهٔ آن‌ها را درک کنید. اگر می‌خواهید چیزی شبیه به تصاویر سبک‌سازی شده بکشید، یادگیری این‌گونه دیدن ضروری است. اگر بیشتر به بازنمایی‌های واقع‌گرایانه علاقه دارید، این برای چیدمان موضوع روی بوم شما مهم خواهد بود.

۳. طراحی آن‌ها را تمرین کنید

شما احتمالاً از زمان کودکی اشکال سادهٔ بالا را کشیده‌اید. امّا شما واقعا نمی‌توانید با اسکیس آسان شکل‌ها تمرین کافی داشته باشید. رسم دایره‌ها، بیضی‌ها و خطوط مستقیم یک تمرین معمولی به حساب می‌آیند، فقط به این دلیل که در طراحی بسیار رایج هستند. تا می‌توانید این اشکال ساده را ترسیم کنید، فقط به این دلیل که آن‌ها برای ادامه تمرین بسیار مهم هستند.

۴. آنچه را که می‌بینید بکشید، نه آنچه را که می‌دانید

زمانی که قصد ترسیم یک شیء آشنا را داریم، اغلب از خاطرات خود به جای شیء واقعی که در مقابل‌مان قرار دارد، ترسیم می‌کنیم. بنابراین، اگر مثلاً یک سیب یا یک فیل اسباب‌بازی را طراحی می‌کنید، به شیء به عنوان خودش نگاه نکنید، بلکه به عنوان ترکیبی از اجزای آن نگاه کنید. هنگامی که آن اشیاء را نام می‌بریم، اتفاقی که می‌افتد این است که ما آگاهانه به شیء نگاه نمی‌کنیم، و نتیجتاً آنچه را که می‌دانیم به جای آنچه که می‌بینیم ترسیم می‌کنیم. سعی نکنید اشیاء را نام ببرید. فقط به شکل اشکال و خطوط و زوایای آن‌ها نگاه کنید. ما می‌خواهیم با دقت به اشیا نگاه کنیم و سپس بر اساس آن ترسیم کنیم.

۵. طراحی وارونه را امتحان کنید

ترسیم وارونه می‌تواند به شما کمک کند تا همه چیز را به طور واقعی متفاوت ببینید.

اگر با نکته قبلی مشکل دارید، این تمرین را امتحان کنید: تصویری بگیرید، آن را وارونه کنید و سعی کنید آن را از همان منظر ترسیم کنید، که به شما کمک می‌کند تا کمتر به نمادها، و بیشتر به آنچه واقعاً در روبه‌روی شما قرار دارد تکیه کنید. این تمرین به ویژه قبل از شروع یک طراحی جدید یا زمانی که برای مدتی به آن نگاه می‌کنید و نیاز به یک دیدگاه تازه دارید مفید است. این به شما کمک می‌کند تا نیم‌کرهٔ سمت راست مغز خود را فعال‌تر و خلاق‌تر کنید.

۶. فضای منفی را رسم کنید

نکته های طراحی با مداد
ترسیم فضای اطراف صندلی ــ نه خود صندلی ــ می‌تواند دقت شما را بهبود بخشد.

به جای خود شیء، فضای منفی اطراف شیء را بکشید. ترسیم فضای منفی یکی از ترفندهای عالی برای طراحی دقیق است. وقتی فضای منفی یا شکل منفی را ترسیم می‌کنیم، سمت چ‍‍پ مغز ما هیچ نماد از پیش تعیین شده‌ای برای این کار ندارد. بنابراین بررسی می‌شود و به سمت راست مغز خلاق ما اجازه می‌دهد تا فرمان را در دست بگیرد.

۷. احساسات را وارد طراحی کنید

آیا یک خط فقط یک خط است؟ سعی کنید با احساسات مختلف ــ عصبانی، غمگین، آرام و غیره ــ خطوط را بکشید. شروع کردن با هدف خاص و عالی از چیزی که می‌خواهید با آن ارتباط برقرار کنید، راهی فوق‌العاده برای تحریک تخیل و خلاقیت شماست. به علاوه، می‌تواند یک عنصر کاملاً جدید در طرح‌های مدادی شما ایجاد کند. اگرچه ما هرگز نمی‌توانیم به طور کامل کنترل یا پیش‌بینی کنیم که بیننده چگونه یک خط را تفسیر می‌کند، امّا کنترل ما بسیار بیشتر از آن چیزی است که اغلب تصور می کنیم.

۸. تکنیک‌های مختلف سایه‌زدن را تمرین کنید

15 نکته طراحی با مداد
انواع تکنیک‌های سایه‌زنی را تمرین کنید تا مورد علاقهٔ خود را پیدا کنید.

تکنیک‌های سایه‌زنی بسیار مهم هستند. «آن‌ها به راحتی می‌توانند سبک هنری شما را تعریف کنند.» امّا با انواع مختلف سایه‌زنی مثل هاشور، هاشور متقاطع، ترکیبی، نقطه‌نقطه و موارد دیگر، کدام نوع برای شما مناسب‌تر است؟ بهتر است همهٔ آن‌ها را تمرین کنید تا مورد علاقهٔ خود را پیدا کنید. سعی کنید یک شیء مانند یک درخت را چندین بار بکشید، سپس چندین تکنیک سایه‌دهی مختلف را برای پُر کردن آن تمرین کنید.

۹. نور و سایه را درک کنید

با تمرین به‌وسیلهٔ چراغ رومیزی شروع به درک نحوهٔ عملکرد نور کنید.

البته، سایه‌زدن تنها در صورتی می‌تواند واقع‌گرایانه به نظر برسد که درک درستی از نور و سایه داشته باشید. در حالی که یادگیری از طراحی‌های دیگران می‌تواند مفید باشد، امّا رویکرد واقعی بسیار توصیه می‌شود: شیئی را روی میز قرار دهید، یک لامپ را به سمت آن بگیرید و نتیجه را ببینید. شروع به آزمایش کنید و تأثیرات نور را بر روی یک جسم مشاهده کنید و ببینید وقتی که نور را به اطراف حرکت می‌دهید چگونه ظاهر را تغییر می‌دهد و چه اتفاقی می‌افتد.

۱۰. با طراحی حجمی راحت کار کنید

تمرین طراحی حجمی با یک فنجان قهوهٔ ساده.

طراحی حجمی تغییری حیاتی است که شما به‌عنوان یک هنرمند می‌خواهید ایجاد کنید. یادگیری نحوهٔ نگاه کردن به اشیاء، تجزیه و تحلیل نحوهٔ عملکرد آن‌ها در فضا، و قرار دادن این حجم‌ها در صفحهٔ طراحی یکی از قوی‌ترین تکنیک‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید که واقعاً به طراحی‌های شما کمک می‌کند تا واقعی به نظر برسند.

۱۱. قبل از حرکت به اشیاء ساده تسلط پیدا کنید

پیدا کردن موضوعاتی که برای شما چالش‌برانگیزند، امّا کاملاً گیج‌کننده نیستند، بهترین راه برای بهبود سریع طراحی‌های شماست. اگر قبل از آمادگی کامل به سمت یک فرم پیچیده بروید، به احتمال زیاد عادت‌های بد طراحی در شما ایجاد خواهد شد. وقتی عادات بدی در روند طراحی خود داشته باشید، خلاص شدن از شر آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

۱۲. سریع بکشید

بهبود طراحی شما ممکن است چیزی باشد که ساعت‌ها و ساعت‌ها طول بکشد. می‌توانید از یک رویکرد مخالف بهره ببرید. ممکن است عجیب به نظر برسد، امّا تعهد به ترسیم طرح در فواصل سه دقیقه‌ای، مقداری از فشار و به‌ویژه فشار ناشی از تولید طراحی‌ها را از بین می‌برد. این واقعاً ذهن شما را بر روی ادامه دادن به طراحی واقعی متمرکز می‌کند تا اینکه بیش از حد نگران نتیجه باشید. فقط شیئی را که می‌خواهید بکشید مشاهده کنید، یک تایمر را برای سه دقیقه تنظیم کنید و شروع کنید! 

۱۳. از روی کار یک هنرمند کپی کنید

کپی کردن تکنیک‌های هنرمندان دیگر ابزاری قدرتمند برای یادگیری شماست.

کپی کردن از روی کار یکی از هنرمندان مورد علاقهٔ شما می‌تواند راهی شگفت‌انگیز برای مطالعه باشد. به‌جای اینکه خودتان در تصمیم‌گیری‌های خاص تقلا کنید، می‌توانید ببینید هنرمند چه کار کرده است و سپس این راه‌حل‌های آموخته‌شده را در طراحی‌های خود بیاورید. تکنیک‌ها و روش‌های جدیدی را از هنرسازی یاد خواهید گرفت که بعداً می‌توانید به فهرست مهارت‌های خود اضافه کنید. همچنین ترکیب‌بندی خوبی را یاد خواهید گرفت. به جای اینکه فقط برای چند دقیقه به یک قطعه نگاه کنید و فقط نظاره‌گر آن باشید، کپی کردن شما را مجبور می‌کند تا از نظر فیزیکی حرکات را انجام دهید و کمک می‌کند تا دانش و حافظهٔ عضلانی به دست آورید.

۱۴. ترکیب رنگ

نمونه‌ای از ترکیب رنگ با استفاده از چرخهٔ رنگ.

هنگامی که به اصول اولیه دست پیدا کردید، ممکن است بخواهید رنگ را در طراحی‌های مدادی خود وارد کنید. می‌توانید از چرخهٔ رنگ به عنوان تمرین طراحی استفاده کنید. این یک راه عالی برای یادگیری نحوهٔ کار این رنگ‌ها با هم و در عین حال بهبود مهارت‌های ترکیبی است. کمی زمان می‌برد، امّا قطعاً ارزشش را دارد.

۱۵. فقط به تمرین ادامه دهید

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که تمرین روزانه به شما می‌آموزد این است که اقدام به تمرین جزء مخفی تبدیل شدن به یک هنرمند برتر است. بنابراین توصیهٔ اکید این است که این کار را با جدیت انجام دهید! 

دیدگاهتان را بنویسید